SĂRBĂTOAREA PASCALĂ „A TREIA ZI DE PAȘTI”

Pe 3 mai 2016, publicul meloman a avut posibilitatea să fie prezent la „A Treia Zi de Paști”, sărbătoarea pascală, ajunsă la a 15-a ediție, inaugurată la Muzeul Național de Etnografie și Istorie Naturală. Programul tradițional de cântece și obiceiuri pascale a fost axat, în acest an, pe prestația corurilor de pe lângă două lăcașuri de cult:
- Corul Seminarului Teologic Ortodox din Chișinău, dirijor Ilie Gâscă;
- Corul Bisericii Sf. Nicolae din s. Mileștii-Mici, r. Ialoveni, dirijor Victoria Captari.

În acest context, a avut loc lansarea calendarului pascal ”Miracol încondeiat”, ce cuprinde imagini cu ouă din colecția muzeului. Vizitatorii au putut admira ouă realizate în cadrul Atelierului de încondeiere, care se desfășoară anual în preajma sărbătorilor pascale, precum și ouă din colecția muzeului, lucrările membrilor clubului „Curcubeu”, în unele din ele regăsindu-se motive pascale. Oaspeții muzeului s-au putut bucura de un scrânciob veritabil adus din s. Lozova, r. Strășeni, restaurat cu această ocazie.

Muzeul Național de Etnografie și Istorie Naturală
Adresa noastră: M. Kogălniceanu, 82