Şcoala de vară „Patrimoniul etnografic hunedorean în lumina cercetărilor din România și Republica Moldova”

În perioada 3-7 iunie 2019, un grup de cercetători de la Muzeul Național de Etnografie şi Istorie Naturală din Chișinău în colaborare cu colegii de la Muzeul Civilizației Dacice și Romane Deva (România), au realizat un șir de activități în cadrul unei școli de vară etnografice „Patrimoniul etnografic hunedorean în lumina cercetărilor din România și Republica Moldova”. Etnografii au realizat cercetări etnografice de teren în Ținutul Pădurenilor și Țara Hațegului, au înregistrat informații etnografice, ce vor fi parte a unor studii ulterioare. De asemenea, echipa a realizat vizite de lucru la muzeele etnografice locale și siturile UNESCO din județul Hunedoara, în cadrul cărora s-au discutat subiecte cu privire la gestionarea patrimoniului muzeal, instrumentele de promovare a patrimoniului cultural.