SCOARȚĂ, MIJL. SEC. AL XIX-LEA, OR. ANANIEV, UCRAINA.

Materiale, tehnică: urzeala și băteala din lână, cânepă și in; coloranți naturali, țesut la război orizontal, alesătura în tehnica legat printre fire și Karamani cu găuri și tăieturi.

Țesătura este alcătuită din trei foi. Două înguste formează marginile longitudinale, fiind prinse cu acul de a treia, ce asigură câmpul central. Fondalul negru este comun pentru toată scoarța, iar compoziția ornamentală închisă pe toate laturile. Bordurile longitudinale au țesut motivul dinți de lup. Chenarul este format dintr-un curpăn cafeniu, ce include motivele stilizate „floarea”, „pieptenele” și „spicul”. Câmpul central este împărțit în trei registre transversale, fiecare include câte un motiv vegetal dezvoltat, cele laterale fiind identice – floare în glastră, – iar în centru a fost țesut motivul spicul de grâu în vas. Este o scoarță de mare valoare artistică și muzeală. În ea fiece detaliu este lucrat cu migală și mare sete de frumusețe.

MNEIN, Nr. 3543

Achiziționat de la E. I. Osadciuc din or. Ananiev, Ucraina

Ediții: V. Buzilă, Covoare basarabene, București, 2013, p. 148-149

„SCOARȚA DE CAMENCA – RAI DE POMI ȘI FLORI” (muzeu.md)