SCOARȚĂ, SF. SEC. AL XIX-LEA – ÎNC. SEC. XX.

Materiale, tehnică: lână; coloranți chimici, țesut la război orizontal, țesut ales în găurele.

Țesătura este alcătuită din trei foi. Două înguste formează marginile longitudinale, fiind prinse cu acul de a treia, ce asigură câmpul central. Fondalul negru este comun pentru toată scoarța. Compoziția ornamentală închisă pe toate laturile. Bordurile longitudinale au țesut motivul dinți de lup. Chenarul este format dintr-un curpăn roșu, ce include motivele stilizate floarea și crenguța, sugerând ideea de ghirlandă, cunună. Pe câmpul central alternează două motive ale pomului vieții, fiecare foarte clar definitivat ca expresie artistică. Între ele este comună floarea stelară. Într-un motiv dominanta o formează laleaua, în celălalt dominanta este frunza supradimensionată. La bază compozițiile sunt flancate de motivul „S”, ce amplifică ideea de ciclicitate. Este o piesă valoroasă după care se poate urmări capacitatea de improvizație a creatorilor populari.

MNEIN, Nr. 0441/11

s. Podoima, r. Camenca, transferată la muzeu în data de 3 martie 2016, cu denumirea Scoarță Arborele Vieții.

„SCOARȚA DE CAMENCA – RAI DE POMI ȘI FLORI” (muzeu.md)