SESIUNEA ȘTIINȚIFICĂ ANUALĂ A MUZEULUI NAȚIONAL DE ETNOGRAFIE ȘI ISTORIE NATURALĂ

SESIUNEA ȘTIINȚIFICĂ ANUALĂ

A MUZEULUI NAȚIONAL DE ETNOGRAFIE ȘI ISTORIE NATURALĂ

Vineri, 23 octombrie, începând cu ora 10.00, Muzeul Național de Etnografie și Istorie Naturală a organizat Sesiunea anuală de comunicări științifice Perspective contemporane în etnologie, muzeologie și științele naturii. În cadrul sesiunii, cercetătorii muzeului, precum și ai altor instituții științifice, au prezentat comunicări consacrate unor subiecte actuale din domeniile menționate. Luând în considerare pericolul sporit de infectare cu COVID 19, doritorii au avut posibilitatea de a asista la eveniment on-line. Conținutul majorității comunicărilor a fost disponibil în culegerea de rezumate ale sesiunii, și urmează a fi incluse în revista Buletin Științific. Revistă de Etnografie, Științele Naturii și Muzeologie.

Programul Sesiunii științifice poate fi consultat mai jos.

Comitetul de organizare:

Petru VICOL – președinte, dr. Andrei PROHIN – vicepreședinte, dr. Teodor CANDU, Elena COJOCARI, dr. Dorina ONICA, dr. Sergiu PANĂ, Valentina ONOFRIESCU, Adriana HADJIRADEV, Nadejda SÂRGHI (Muzeul Național de Etnografie și Istorie Naturală).

Comitetul științific:

Petru VICOL – președinte, dr. Andrei PROHIN – vicepreședinte, dr. Teodor CANDU, dr. Dorina ONICA, dr. Sergiu PANĂ, dr. Varvara  BUZILĂ, Maria CIOCANU, dr.hab. Valeriu DERJANSCHI, dr. Tamara COJUHARI (Muzeul Național de Etnografie și Istorie Naturală).