UN TABLOU REALIZAT ÎN TEHNOLOGIA STEREO VISION 3D VA FI EXPUS LA MUZEU

Din data de 11 iunie, o imagine, realizată în tehnologia Stereo Vision 3D de către Marec Saenderski și Vitold Baszyñsky, va fi expusă în Muzeul Național de Etnografie și Istorie Naturală, cu suportul Excelenței sale, Domnul Bartłomiej Zdaniuk, Ambasadorul Poloniei în Republica Moldova. Tabloul, având dimensiunile 2x1,25 m, ce reprezintă un fragment din peisajul Rezervației cultural-naturale Orheiul Vechi, poate fi contemplat cu ajutorul ochelarilor speciali 3D. Lucrarea va completa una dintre cele mai reprezentative expoziții, „Interferențe culturale la Orheiul Vechi”, alcătuită din piese din colecțiile MNEIN și creațiile artistului plastic Eudochia Robu. Rezervația cultural naturală Orheiul Vechi este nominalizată pentru includere în Lista Patrimoniului Mondial UNESCO.