Vernisarea expoziției ,,Drumul Crucii”, de maestrul Cosimo Damiano Latorre

Astăzi, Muzeul Național de Etnografie și Istorie Naturală a vernisat expoziția „Drumul Crucii” de artistul Cosimo Damiano Latorre, ce prezintă patimile lui Hristos, transpuse în 15 lucrări din lemn de măslin. Maestrul prezintă o expoziție de sculpturi reprezentând într-un mod aparte drumul crucii parcurs de Iisus Hristos. Autorul sculpturilor, ne propune un concept de percepere a expoziției, de cunoaștere prin atingere a exponatelor.

Petru Vicol, directorul general al Muzeului Național de Etnografie și Istorie Naturală a subliniat importanța și valoarea spirituală a acestei expoziții.

Prezent la eveniment, ambasadorul Italiei în Republica Moldova - Lorenzo Tomassoni, a accentuat semnificația sacră a acestei expoziției, ce transmite un mesaj de pace pentru toate țările lumii.

Expoziția va putea fi vizitată până pe data de 30 octombrie 2023, timp în care autorul expoziției invită toți vizitatorii să-și expună opinia privind expoziția, lăsând un mesaj în Cartea de Impresii.

Evenimentul este organizat în contextul promovării culturii italiene în Republica Moldova: ”Săptămâna Limbii Italiene”.