Vernisarea expoziției „Trec anii mei în valsul spicelor de grâu…”

Astăzi, 20 decembrie 2023, Muzeul Național de Etnografie și Istorie Naturală a vernisat expoziția ”Trec anii mei în valsul spicelor de grâu...”, autor meșterița populară Eugenia Moldovanu. La vernisarea expoziției personale, Eugenia Moldovanu a vorbit despre pasiunea ei de a împleti în paie, subliniind că: „Prin meșteșugurile populare, putem transmite nu doar frumusețea artistică, ci și istoria și tradițiile noastre”. Eugenia Moldovanu este cunoscută atât în țară, cât și peste hotare, datorită măiestriei cu care prelucrează fibrele vegetale din care confecționează pălării, panouri decorative, figurine și mărțișoare. În cadrul expoziției, vizitatorii pot descoperi diverse piese: pălării, păpuși, clopoței, îngerași, panouri decorative din fibre vegetale și compoziții ce reflectă sărbătorile de iarnă.Meșterița populară are o activitate profesională deosebită, fiind laureată cu numeroase mențiuni, în mod repetat, în anii 2007, 2012, 2018 a obținut titlul „Cel mai bun meșteșugar al anului în fibre vegetale”, 1998 – membru al Uniunii Meșterilor Populari din R. Moldova; 2003 – membru al Academiei Artelor Tradiționale din Sibiu, România (Muzeul „ASTRA”); 2003 – membru al Creatorilor Populari din România; 2004 – președintele Filialei Uniunii Meșterilor Populari din nordul R. Moldova; 2009 – membru de onoare al Asociației „Casa părintească” din satul Palanca, raionul Calarași; 2021 – vicepreședintele Asociației moldo-române „ART-meșteșugurile Prutului” , iar pe data de 17 decembrie 2023, în cadrul Târgul Național al Covorului, „Covorul Dorului”, ediția a X-a, Eugenia Moldovanu a primit titlul de „Purtător de tezaur uman viu”.Vă așteptăm cu drag la muzeu să descoperiți expoziția meșteriței populare Eugenia Moldovanu și să admirați piese unice realizate în fibre vegetale!