ZIUA NAȚIONALĂ A PORTULUI POPULAR 2021

Duminică, 27 iunie, la Muzeul Național de Etnografie și Istorie Naturală a fost organizată cea de-a 6-a ediție a sărbătorii "ZIUA NAȚIONALĂ A PORTULUI POPULAR 2021".
Sărbătoarea are drept scop valorificarea costumului autentic popular românesc și ale etniilor conlocuitoare din Republica Moldova, cunoașterea pieselor componente ale costumului și ale simbolurilor acestuia, precum și promovarea tehnicilor de confecționare a costumului popular pe plan național și internațional.

Colecționarii au povestit istoria costumelor, dar și au descifrat semnificația simbolurilor cusute. În cadrul evenimentului costumul tradițional a fost prezentat din mai multe aspecte, astfel fiind evidențiate particularitățile și frumusețea portului nostru popular.
Programul sărbătorii a cuprins evoluția artiștilor profesioniști și a colectivelor folclorice. Oaspeții evenimentului au putut admira expozițiile meșterilor populari, au participat la diverse ateliere de creație și jocuri interactive.
Evenimentul s-a desfășurat în condiții specifice, respectând toate restricțiile, dictate de Pandemia Covid-19.

Înregistrare video